Lajme Islame

Fizikanti anglez Stephen Hawking braktis ateizmin

Fizikanti dhe kozmologu anglez, Stephen Hawking, pas një qëndrimi shumëvjeccar ateist ka ndryshuar mendjen. Ai ka befasuar komunitetin shkencor javën e kaluar, kur ai njoftoi gjatë një fjalimi në Universitetin e Kembrixhit ku ai besonte se në të vërtetë pas krijimit të universit ishte një formë e inteligjencës. Duke e …

Lexo më shumë »

Amerikanja që u përgëzua nga tubimi i Donald Trump

Amerikanja me mbulesë, Rose Hamid , e cila u largua nga tubimi parazgjedhor pak ditë më parë të kandidati republikan për president Donald Trump, i bëri thirrje presidentit amerikan Barak Obama që ti sqarojë botës se çfarë është liria e fesë në tokën amerikane, raporton Anadolu Agency (AA). Hamid protestonte …

Lexo më shumë »

Ja 15 arsyet pse myslimanët nuk e hanë mishin e derrit

Fakti se konsumimi i mishit të derrit është i ndaluar në Islam tashmë dihet, por pikat e mëposhtme shpjegojnë arsyet dhe aspektet e këtij ndalimi: 1) Një derr është një kazan i vërtetë mbeturinash. Ha gjithçka, duke përfshirë jashtëqitje, mish të dekompozuar apo dhe perime të kalbura. Ata hanë edhe masat …

Lexo më shumë »

Stambolli, Kryeqyteti i Botës Islame

Forumi Rinor i Botës Islame është duke mbajtur një aktivitet të rëndësishëm në Stamboll në kuadër të projektit “Kryeqyteti i Rinisë së Botës Islame”, që ka për synim parandalimin e konflikteve sektare dhe terrorizimin e rinisë në botën islame. Stambolli, Kryeqyteti i Rinisë së Botës Islame Në Stamboll po mbahet …

Lexo më shumë »

Gaza hyn në vitin e dhjetë të bllokadës izraelite.

Fillimi i vitit 2016 i gjeti palestinezët e Rripit të Gazës në vitin e dhjetë të bllokadës izraelite, e cila është përkeqësuar edhe më tek nga regjimi egjiptian. Bllokada filloi në prag të zgjedhjeve të vitit 2006, kur Lëvizja e Rezistencës, Hamasi, fitoi me një shumicë dërrmuese. Organizatat monitoruese vendore …

Lexo më shumë »